Astana, Kazachstanas

gegužės 28, 2012 in Kelionės, Užsienio kampeliai

2012-05-24 … 2012-05-27

Tai kelionė, kurios šiemet laukėm bene labiausiai – kaip ir Kroatijos :) Vidurys Azijos, naujas toliausiai lankytas taškas, visai kitoks pasaulis. Šiaip sau juk nesugalvosi čia važiuoti… Gerai yra komandiruotės :)

Sunku pasakyti, kokie vaizdiniai kildavo mintyse išgirdus žodį – Kazachstanas. Gal kažkas vargingo, pašiūrės menkos… Sunku apie tai galvoti, kai jau pamatei trupiniuką šalies :) Teko girdėti, kad sostinė vos ne auksu žiba, kad nauja pastatyta. Daugiau nieko. Tad tinkamas metas papurtyti Google šiuo klausimu. Ir ką gi – tai šalis, 9 pagal dydį pasaulyje, didžiausia šalis, neturinti priėjimo prie atviros jūros. Šalyje randami bene visi Mendelejevo lentelės elementai, o turtai plaukia iš naftos gavybos, urano, geležies rūdos, anglies ir kt. kasybos. Šalyje yra didžiausia chromo kasykla pasaulyje. Rusija su Kazachstanu pyktis nenori, kažkur skaitėme, kad abi šalis jungia savotiška priklausomybė :) Rodos, kad čia visuomet bus taika ir ramybė :) Prezidentas poste sėdi jau 23-ius metus. Pinigų šalyje netrūksta.

Lankytinų objektų naujoje sostinėje yra, tik teko pavargti, kol tuos objektus radome internete. O ir aprašyti menkai – tik bendros tinklaraščių žinios, kurias redaguoti gali skaitytojai. Taigi, apie 10 objektų Astanoje laukia mūsų.

Kitas svarbus reikalas – rasti, kur gyventi. Googlinam apartamentų. Pasirinkimas didžiulis, kainos padorios. Nusižiūrim vieną, kaip rašo, 36 aukšte… :) Su nuomotojais bendraujam Skype, rusų kalba. Deja, mūsų išsvajotas 36 aukštas jau užimtas. Pasiūlo 30 aukštą. Nuotraukos dieviškos, imam :) Noras ten vykti didėja eksponentiškai. Jau ir dėl vaizdų per apartamentų langus :D

***

Į Astaną skridome iš Minsko. Lėktuvas vėlavo, tad leidomės jau švintant. Apartamentų nuomotojai už labai menką papildomą mokestį pasiūlė paimti mus iš oro uosto. Nusileidę susiskambinam su vairuotoju ir patogiai vykstam į apartamentus. Jaučiamės kaip ponai :D Kol kas vietiniai atrodo labai svetingi ir malonūs.

Astanos oro uostas naujutėlis, tačiau auksu nežiba :) Gražu, tvarkinga ir tiek. Keliai, kiek jų matėm iš lėktuvo, nutiesti kaip liniuotės… Mat čia kraštovaizdis nykus – stepė, t.y. plyni laukai, lygumos kiek matosi horizonte…

Stepė – lyguma be medžių (neskaitant esančių netoli upių ir ežerų); skiriasi nuo prerijos tuo, kad stepėje dominuoja žema žolė, o prerijoje – aukšta. Tai gali būti pusdykumė, apaugusi žole ar krūmais arba abiem, priklausomai nuo metų laiko ir platumos.

Keista, kad yra nemažai vandens telkinių. Kelias nuo oro uosto iki Astanos irgi tiesus kaip styga, atstumas gal keli km. Astanos dangoraižiai matosi jau nuo pat oro uosto.

***

Kuo arčiau miesto, tuo darosi įdomiau. Miesto plano simetriniai sprendimai puikiai matėsi nagrinėjant žemėlapius internete, gyvai, aišku, viskas atrodo kiek kitaip. Modernūs pastatai, aikštės, fontanai… Aplink dar daug kas statoma. Privargę po beveik paros nemiegojimo, siurbiam naujus vaizdus… Privažiuojam prie mūsų namo, o jis pačiam “naujam” centre. Domėjomės – per langus matysim pagrindinę “naują” aikštę ir miesto simbolį – Bayterek bokštą (apie jį – vėliau).

Vairuotojas palydi iki laiptinės, ten mus pasitinka mergaitė – su visa reikiama nuomai dokumentacija, darbo pažymėjimu – viskas tvarkingai. Palydi į apartamentus. Atvėrę duris išsižiojam… :) Panoraminiai langai, miestas po kojomis – taip aukštai dar negyvenom. Butas įrengtas puikiai, du kambariai – du tualetai, viename – dušas, kitame – vonia. Virtuvė sujungta su valgomuoju ir svetaine, erdvės daug, 122 kv. m., baldai puikūs, voniose randam firminius viešbučių tipo rakandėlius – tapkes, muiliukus, net dantų šepetėlius su mini pastos tūbelėm. Pakuotės firminės – Apartamenty.kz :) Geriau nei viešbutyje… O kaina tai mažesnė!

Daikciukai

Svetaine

Virtuve

Miegamasis

Svetaine nakti

Dairomės per langus, grožimės vaizdais, dar nueinam į visą parą dirbančią parduotuvę maisto ir gėrimų. Galiausiai nuovargis ir laiko skirtumas nugali  ir, kai visi Astanoje eina į darbą, mes einame sapnų medžioti… :) Nubudus laukia ekskursija į miestą…

***

Paklydę kelionės perkreiptam ir persuktam laike, nubundam gal po pietų (vietos laiku) ir išeinam į miestą. Mums sekasi be galo – oras ne koks, bet kol mūsų nebuvo ir kai jau mūsų nebebus – bus karščiai. Bet gi proto bokštai mes, nepatikėjom prognozėm, ir šiltesnių rūbų nepasiėmėm!

Taip atrodo mūsų būstas:

30 aukste mes

Kadangi butą gavom visai naujam Astanos centre, tai aplink mus visi naujieji lankytini objektai. Arčiausiai “namų” – islamo centras. Į vidų neplanuojam eiti, tai tik pasigrožim, pasifotkinam ir judėsim toliau…

Islamo centras

Islamo centras

Už nugaros lieka mūsų “daugiabučiai” :)

Astana

Po truputį blaivomės nuo miesto blizgučių ir už akių pradeda kliūti visokie ne kokie vaizdai. Miestas darytas naujai, bet “nedadarytas”. Turbūt buvo norėta jį apželdinti kaip vakaruose madinga, bet dirvonai čia nederlingi… ir visi susodinti augalėliai labai labai vargsta ir labai skurdžiai atrodo. Gėlyčių net gaila buvo :) Ir dar gi tik pavasaris, visi karščiai prieš akis!

***

Kitas prie mus išnyrantis didingas statinys – KazMunayGaz. T.y. valstybinės energetikos kompanijos valdžios rūmai :) Jie stovi pačiam 2 km ilgio pėsčiųjų alėjos, vardu Nurzhol, gale.

KazMunayGaz

KazMunayGaz

KazMunayGaz

Per KazMunayGaz tarpelį matoma “skraidanti lėkštė” yra Khan Shatyr – labai didelis ir įdomus prekybcentris. Į jį tuojau pat ir eisime, tik dar apsuksim ratą aplink KazMunayGaz statinį…

Taigi, KazMunayGaz didingai žiūri į visą Nurzhol bulvarą:

Nurzhol bulvaras

Nurzhol bulvaras

Mudu in Astana

Nurzhol bulvaras

Nurzhol bulvaras

Nurzhol bulvaras

Mieste visur daug įvairių skulptūrų…

Skulpturos

Artėjam prie keisto statinio – prekybcentrio Khan Shatyr. Pagal žmonių srautą atrodo, kad čia miesto didžiausias traukos centras…

Khan Shatyr

Kelias link centro veda pro KazMunayGaz pastatą. Iš kitos pusės jis atrodo taip:

KazMunayGaz

Ir vel skulpturos

***

Įeinam į Khan Shatyr. Na, mūsiškiams akropoliams tikrai neprilygsta :) Vidury statinio įrengtas atrakcionas, viršutiniam aukšte – aquaparkas ir sporto klubas, jūros bangų baseinas su natūraliu smėliu… Yra visokių atrakcionų, o aplink visą statinį galima apvažiuoti traukinuku, kuris įrengtas pačiam pačiam viršuj :) Mes šiek tiek papramogavom tam prekybcentry…

Tik iejus

Virsutiniam aukste

Isbandem atrakcija

Islipom slapi

Vaziavom traukinuku

Khan Shatyr’e praleidom visą vakarą :D Kaip kokie … nematę prekybcentrių :D Dar skaniai pavalgėm ir pėdinom namo. O jau kaip šalta buvo vakare… Ten per beribes stepes vėjai traukia kaip nežinia kas. O dar miesto gatvės kaip stygos, tai vėjui lakstyti yra kur – jokių kliūčių :) Nors buvo šalta, naktinė Astana vis stabdė, buvo labai gražu – gražiau nei dieną :)

Khan Shatyr

Khan Shatyr

Khan Shatyr

Po KazMunayGaz

Nurzhol bulvaras

Fontaneliai prie KazMunayGaz

Fontaneliai prie KazMunayGaz

Khan Shatyr ir KazMunayGaz

KazMunayGaz ir Khan Shatyr

Fontans Nurzhol bulvare

***

Per vėjuotą Nurzhol bulvarą vos ne vos grįžom į namus :) Mus pasitiko nerealaus grožio naktinės Astanos panorama per 30 aukšto langus…

Islamo centras po kojomis

Astana nakti

Bet pats nerealiausias vaizdas buvo per miegamojo langus :)

Miegamasis

***

***

***

Pasitinkam antrą rytą Astanoje. Dieną vaizdas per langą toks:

Astana diena

Islamo centras

Šiandien mūsų laukia tolesnė pažintis su naujuoju miestu ir pačiu ryškiausiu simboliu – Bayterek bokštu. Mėginsim papulti į jį, gal dirbs… :) Tad einam į priešingą Nurzhol bulvaro pusę nei ėjom vakar – link Bayterek.

Astanos blizguciai

Atsisukam atgal - matosi KazMunayGaz ir Khan Shatyr

Nurzhol bulvaras

Bayterek bokstas

Fontans ir Bayterek

Mudu ir Bayterek

Astanos blizguciai

Bayterek

Bayterek

Bayterek bokštas yra centre Nurzhol bulvaro. Nuo Bayterek į keturias pasaulio puses yra išdėstyti svarbūs objektai – tiesiai priešais jį – Prezidento rūmai, kairėje ir dešinėje – ministerijos. Viskas labai simboliškai simetriška…

Prie Bayterek

Ministerija

Tolumoje - Prezidento rūmai

97 m aukščio Bayterek bokštas simbolizuoja kazachų legendą, pasak kurios, mistinis paukštis Samruk aukštai medyje padėjo auksinį kiaušinį, kuriame buvo žmonijos laimės paslaptys. Medis buvęs toks aukštas, kad žmonėms kiaušinis tikrai buvo nepasiekiamas. Lankytojai bokšte liftu užkeliami į aukso rutulį, iš kurio puikiai matosi visa Astana (na, mes gyvenome aukščiau :) ). Bokšte taip pat yra prezidento Nazarbajevo rankos atspaudas ir… kaip čia pasakyt, toks monumentėlis su visų religijų atstovų, kurie yra Kazachstane, parašais. Tai simbolizuoja religijų tarpusavio bendradarbiavimą… :)

Taigi, kylam į Bayterek. Tiesa, apėjom aplink bokštą, kol radom įėjimą :) Nebeprisimenam, kiek kainavo įėjimas žmogui… Bokšte buvo dvi kavinaitės ir du aukštai apžvalgos aikštelių :)

Bokste

Mudu bokste

Tolesne Nurzhol bulvaro dalis

Bayterek viduje

Prezidento rankos atspaudas

Vyro delnas - kaip prezidento

Religijų atstovų parašai

Musu dangoraiziai, Nurzhol bulvaras, gale - KazMunayGaz ir Khan Shatyr

Bayterek

Kadangi ir šią dieną pradėjom vėl visai ne ritme, t.y. po pietų, kol apžiūrėjom Bayterek’ą, pradėjo ir vakarėti :)

Astana vakare

Pakeliui namo dar užsukom į vieną prekybcentrį pavalgyti. Stilius – kaip mūsų Megos. Ten dar pažiūrėjom turbūt abiturientų surengtą šokių šou :)

Išėjus iš prekybcentrio mus vėl pasitiko naktis, Bayterek atrodė labai gražiai… Tik dabar pastebėjom, kad jis kas porą minučių keičia apšvietimo spalvą :)

Bayterek nakti

Mūsų namas atrodė irgi ne prastai…

Musu namas - vidurinis

***

***

***

Ką gi – pasitinkam trečią ir paskutinį rytą Astanoje. Po vakarykščių pasivaikščiojimų vėjyje, šiandien mėginsim su taksu pavažiuoti kažkur toliau į miestą… Esam nužiūrėję porą objektų – vienas mums ne ypatingas, bet kazachams labai ypatingas – didelis okenariumas su rykliais, centras Duman. O kitas objektas – graži idėja, bet ne visai graži realizacija – visi Kazachstano objektai miniatiūrų parke Atameken.

Kadangi niekaip nesuskaičiavom 30 pastato aukšto būdami lauke, tai sumąstėm iš buto vidaus prie lango prikabinti raudoną pirkinių maišelį ir jo paieškoti būnant lauke :D Tada daugmaž žinotume, kur esam, kai esam namie… :D Paaiškėjo, kad mūsų suvokimo mastelis labai skiriasi nuo realybės – rodos didelis pirkinių maišelis iš lauko buvo vos vos vos įžiūrimas :D Jį pamatėm tik nufotografavę namą ir fotoaparato displėjuje nuotrauką maksimaliai išdidinę :)

Mes tam raudonam taske

Deja, iš kitos namo pusės maišelio taip ir nepamatėm, nei fotoaparatas nepadėjo… Galvojom, gal nuskrido, bet grįžę namo jį radom. Tiesiog neįžiūrėjom… :)

Vaizdas diena

***

Taigi, pasigavę taksi ( o “taksai” labai įdomūs, t.y. privatūs, be jokių užrašų :) tiesiog stabteli ir klausia, kur pavežti) nuvažiavom iki Duman centro. Skaitėm, kad Atameken miniatiūrų parkas yra šalia jo, o kadangi oras geras, nutarėm pirma eiti į parką, vėliau – į okenariumą. Bet kaip visada, pradėjom eiti aplink Duman pastatą ne iš tos pusės, tai kai visą jį apėjom – radom įėjimą į Atameken :)

Atameken

Vėlgi nebeatsimenam įėjimo kainos, bet dar apmokam ir fotoaparato naudojimą. Pirmas įspūdis įėjus – o, visai nieko parkelis. Bet kuo toliau, tuo nykiau darėsi… Statiniai tai gražūs, bet išdėstymo logikos nėra, aplinka baisi, žolė – baisi, daryta ir vėl iki galo nepadaryta… Ir internete panašiai skaitėm, kad kažkas su juo ne taip… Parkas atidarytas 2001 metais, tai jau ir gan senas. Žinoma, viskas daryta prezidento iniciatyva :) Tokių parkų pasaulyje apskritai yra vos 17. Idėja tikrai graži, bet… labai labai daug reiktų ten iki tikrojo grožio.

Atameken parke

Atameken parke

Atameken parke

Atameken parke

Atameken parke

Atameken parke

Atameken parke

Atameken parke

Ypatinga vieta skirta Astanos maketui – net po stogu :) Beeet, Astanos maketas neatitinka tikrovės…! :)

Atameken parke

Atameken parke

Atameken parke

Atameken parke

Atameken parke

Parką apėjom gan greit… ir keliavom į okenariumą Duman centre.

***

Duman centras – tai pramogų kompleksas. Svarbiausia jo dalis – didelis akvariumas, t.y. vienintelis akvariumas pasaulyje, padarytas už 3000 km nuo atviros jūros. Akvariumas aprašytas išties yspūdingai: jame sutalpinta 3 mln litrų vandens ir 120 tonų specialios jūros druskos. Gyvena daugiau nei 2000 jūros gyvių iš skirtingų pasaulio kraštų. Unikali sistema atstoja akvariumo plaučius ir širdį – t.y. 11 km vamzdžių, 34 pompų ir 6 didelių smėlio filtrų (vieno talpa 200 000 litrų). Vandens valymo sistema užtikrina reikiamą cheminių medžiagų sudėtį ir vandens švarumą. Okenariume yra daugybė mažų akvariumų ir vienas didelis, po kuriuo eina 70 m ilgio tunelis. Tunelį dengia 7cm storio stiklas. Akvariume būna ryklių maitinio ir undinėlės pasirodymai. Matėm abu. Gražiausia, kad mažos mergaitės tiki undinėle ir kai baigėsi pasirodymas, oj kaip verkė… :D

Duman okenariume

Mudu okenariume

Pozuotoja

Pats Duman centras irgi kažkoks neišbaigtas. Daug didelių tuščių erdvių, kažkas daryta, bet iki galo nepadaryta… Tad kaip visoj Astanoj, ir čia paliko toks dviprasmiškas įspūdis.

Gaila, neįamžinom tualetų :D O jie tikrai buvo verti dėmesio, nes… vienas – kazachų stiliaus, o kitas – europietiškas :D :D :D Taip ant durų ir parašyta :D Skiriasi jie reikalo darymo poza, t.y. tupimas ir sėdimas :D

***

Išėjus iš Duman žagtelėjom – prieš akis išdygo beveik mūsų Mega :D

Mega 2

Na, vaizdas tikrai panašus. Užrašas, logotipas, spalvos… idėja viens prie vieno :) Grįžus namo paprašėm spaudos pagalbos pasidomėti situacija (straipsnis jau išimtas iš interneto :( )… Esmė tokia, kad prekinį Megos ženklą kūrė kažkas iš užsienio, jį patentavo tik Lietuvoje, todėl tokį pat stilių gali naudoti bet kas pasaulyje :)

***

Ką gi. Vėl visai vakarėjant taksu parvažiavom iki Bayterek bokšto. Nutarėm paeiti dar nevaikščiota Nurzhol bulvaro atkarpa – už Bayterek toliau link Prezidento rūmų. Bet akį patraukė žavi kavinaitė ir vakarą bei pasivaikščiojimą baigėm ten :) Šalia jos, Nurzhol bulvare, buvo “šokantis” fontanas, bet Druskininkuose šoka gražiau :)

Bayterek vakare

Nurzhol bulvaras

***

Iš kavinaitės išėjom ir vėl jau visai sutemus. Buvo pusiau šiltas vakaras, tad neskubant įamžinom Bayterek bokštą, apšviestą visom spalvom. Mums gražiausias – baltas arba mėlynas :)

Astana night

Bayterek pink

Bayterek white

Bayterek green

Bayterek blue

Ir dvi gražiausios spalvos iš arčiau:

Bayterek white

Bayterek blue

Irrr nematyta dar spalva su mumis :D :

Bayterek yellow

***

Taip ir baigėm savo trumpą pažintį su Kazachstano Astana :) Beje, pats žodis astana jų kalba reiškia tiesiog sostinę :) Lyg pas mus būtų ne Vilnius, bet Sostinė… Kažkur internete šia tema buvom radę straipsnį, pašiepiantį mintį taip paimt ir perkelt sostinę iš senosios tradicinės, į naujai iškeptą… Ir mums liko toks dviprasmiškas įspūdis – lyg ir žiba, lyg ir dirbtinis tas auksas. Negalim juk net sakyti, kad pažinom Kazachstaną. Tos pačios Astanos pamatėm trupinėlį – nebuvom senoje miesto dalyje. Na, taksi veždamas kabino gabalą miesto, tai labai nykus pasirodė, labai… Kažkas bandyta išspausti, bet dirva ne ta :) Ne Vakarai…

***

Labai gražūs vaizdai buvo kylant lėktuvu… Astana tarp stepių platybių liko vos įžiūrima.

Astana po sparnu

Stepiu grozis

Dirbamu lauku rastai